Túraruházat - mosás és impregnálás

Túraruházat - mosás és impregnálás

Hogyan mossuk, ápoljuk a túraruhánkat?

A túraboltokban gyakran elhangzik az a jó tanács, hogy érdemes a túraruházat különleges tulajdonságait, mint pl. a vízlepergetés, vízállóság, légáteresztés, védeni a hatékonyság megtartása és a hosszabb élettartam érdekében.

Túraruházat - spéci tulajdonságok
A túraruházatok jelentős része olyan mesterséges anyagból készül és/vagy olyan kezelést kap, ami különlegesnek mondható, extra szolgáltatásokat nyújt a felhasználónak. A leggyakoribb ilyen plusz a légáteresztés (vagy lélegzés), a gyors száradás, a hőszigetelés, vízlepergetés és bizonyos fokú vízállóság. Vannak ezen kívül olyan extrák is, mint például szennyeződés- taszítás, UV védelem, kullancs riasztás, a rovarok csípése elleni védelem, kopásállóság és a tovább szakadás megállítása.
 
Miért van szükség speciális kezelésre?
Az ilyen ruházat speciális mosószerrel való mosására azért van szükség, hogy ezeket az extra tulajdonságait ne veszítse el és minél tovább „működjön”. A mosószerrel, öblítővel való mosás ugyanis roncsolja, oldja és eltömíti ezeket az anyagokat. A vízállóságot általában impregnálás (v. kenés) és / vagy membrán biztosítja. A mosószerek az impregnálást leoldják, a szemcsés mosószerek pedig ráadásul a membránokat el is tömítik. Így az extra szolgáltatás miatt drágábban megvásárolt ruhadarab egy-két mosással elveszítheti azt a pluszt, amiért többet fizettünk és azokban a helyzetekben, amikor szükség lenne rá, cserben fog hagyni minket: beázunk, fázunk és kényelmetlenül érezzük magunkat (jobb esetben, mert extrém helyzetekben akár az egészségünk vagy az életünk is múlhat rajta).
 
Mosás vagy impregnálás?
A vízállóságot illetően az előbbiek részben választ adnak egy sokszor tapasztalt félreértésre is, nevezetesen arra, hogy a speciális mosószerrel való mosás nem feltétlenül impregnál újra, nem feltétlenül állítja helyre a vízhatlanságot, mivel elsődleges szerepe az, hogy eltávolítsa a szennyeződéseket, miközben (és ezért speciális) megvédi a vízállóságot biztosító impregnálást és membránt, valamint biztosítja a légáteresztő képesség megmaradását. Vannak persze olyan mosószerek, amik impregnálnak is, erről viszont meg kell győződni a vásárlás folyamán, hogy az adott mosószer ilyen-e (ehhez a bemosó impregnálószerek c. pontban lesz még egy gondolatunk).
 
Mosás
Egyes speciális mosószerek ráadásul azoknál az anyagoknál is jó szolgálatot tesznek, amiknek extra tulajdonsága az izzadtság kivezetése és gyors párologtatása (tipikusan az aláöltözetek, második rétegek és túrazoknik esetében). Ezeken az anyagokon ugyanis (pontosan az előbb említett tulajdonságuk miatt) mosás közben a víz „átrohan” anélkül, hogy a szennyeződést leoldaná. Aláöltözeteknél, zokniknál ez azt jelenti, hogy a következő viselésnél sokkal gyorsabban bebüdösödnek, mert a látszat ellenére, valójában nem lettek kimosva. Ezek a spéci mosószerek (pl. a Holmenkol Textile Wash) egy adalékanyag segítségével, melynek hatása a felületi feszültség növelése, a víz „lassítása”, az anyag tulajdonságának károsítása nélkül, megoldják ezt a problémát.

A mosószer vásárlásánál győződjünk meg arról is, hogy az adott mosószert milyen anyagokra ajánlja a gyártó: Mosható-e vele membrános ruházat? Szintetikus vagy természetes szálakhoz is alkalmazható-e? Kevert szálas szövetekhez is ajánlott? Van-e olyan anyag, amihez kifejezetten ellenjavallt? Van-e ajánlott mosási hőmérséklet? (Növeli-e a mosás hatékonyságát a magasabb hőfok, vagy nem, vagy nem számít?)

(Tipp: Ha a ruha egyes részei nagyon koszosak, pl. a dzseki kézelője, akkor érdemes a mosás előtt, szivacsra tenni egy keveset a mosószerből és átdörzsölni vele ezeket a felületeket.)
 
Érdemes impregnálni
Ha már egyszer tiszta a ruha, érdemes a vízállóságát újraimpregnálással helyreállítani, fokozni. Ennek gyakoriságát az határozza meg, hogy milyen gyakran és milyen körülmények között hordtuk a ruhát. Érdemes évente legalább egyszer leimpregnálni a dzsekiket, nadrágokat, de adott esetben egy hosszú több napos túra után is, ha a ruházat sok esőt kapott és/vagy sokat dörzsölődött növényzethez, sziklához, esetleg nagyon sáros lett. (A membránnal készült ruhadaraboknál az impregnálás tehermentesíti a membránt, növelve ezzel élettartamát, a pusztán impregnálással (kenéssel) kezelt ruháknál pedig ez maga a víztaszító réteg.)
 
Impregnálás és légáteresztés
A membránnal rendelkező ruházat újraimpregnálása azért fontos, mert ha a külső anyag átázik, akkor, bár a membrán továbbra is kint tartja a vizet, a légáteresztése megszűnik, hiszen nincs hova átpárologtasson (mert a külső felszínén lévő külső anyag gyakorlatilag egy vízréteg ilyenkor). Az eredmény az lesz, hogy az izzadtság belül reked és tulajdonképpen belülről ázunk el. Sokszor halljuk az ilyen esetekre vonatkozó téves elképzelést, hogy a membrán mégiscsak átengedte a vizet.

Impregnálási eljárások
Alapvetően háromféle újra-impregnáló eljárás terjedt el:
1. a még vizes ruha kezelése (és aztán szárítása),
2. a mosás után ún. bemosószerben való áztatása (és aztán szárítása), és
3. a tiszta, száraz felület impregnálása.

Az első két eset megegyezik abban, hogy az impregnálást melegítéssel aktiválni kell. Ehhez leghatékonyabb a szárítógép. Hajszárítóval is lehet próbálkozni, de tapasztalataink szerint az impregnálás hatékonysága ebben az esetben messze elmarad a kívánatostól.


1. A kimosott ruhát kicentrifugázzuk és a még nedves ruhára visszük fel (spray formában) egyenletesen az impregnálószert, majd utána kiszárítjuk, lehetőleg szárítógépben. Az impregnálást jól szellőző szobában végezzük, hogy az oldószer belélegzését elkerülhessük.

2. A bemosószereknél a kimosott ruhát mintha öblítenénk, beáztatjuk, átöblítjük, aztán, lehetőleg szárítógépben, kiszárítjuk.
 
!A bemosószerekkel és az impregnálást is végző mosószerekkel kapcsolatban nekünk van egy fenntartásunk:
Nevezetesen az, hogy az így kezelt ruhadarab belső és külső felszínét is impregnáljuk, holott a víztaszításra, ami az impregnálás feladata, nekünk csak a KÜLSŐ felszínen van szükségünk. A ruha (tipikusan dzseki vagy nadrág) belső felszínén ugyanis éppen ellenkezőleg, az izzadtság átpárologtatását lehetővé tévő nedvességfelszívásra van szükség, amit az impregnálás megakadályoz. Ebben az esetben elveszítjük a légáteresztő képességet (vagy legalábbis jelentős mértékben csökkentjük) és a dzsekit, nadrágot hasonlatossá tesszük egy egyszerű nylon ruhához, ami ugyan nem ázik be, de beleizzadunk és a végeredmény semmiben sem különbözik attól, mintha beáztunk volna… A nanotechnológiás bemosó impregnálók itt is kivételt képeznek, mert a nano méretű részecskék olyan aprók, hogy még a porózus membránok apró pórusainál is kisebbek, így nem tömítik el azokat, vagyis az átlélegzés megmarad.


3. A harmadik és egyben legkényelmesebb megoldás a tiszta és száraz felület impregnálása (spray alakban tárolt impregnálószerrel). Ebben az esetben arra kell ügyelni, hogy jól szellőző helyiségben végezzük az impregnálást és a kiszáradás is olyan helyen történjen, ahol nem tartózkodik senki, mert a folyékony állapotban való tárolást lehetővé tevő oldószer belélegzése nem egészséges.

A nanotechnológiás impregnálás elérhetősége óta, egyszerűsége mellet, mi ez utóbbi módszert tartjuk a legeredményesebbnek.



 

Hozzászólások Túraruházat - mosás és impregnálás cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!
I
Imre -
Üdvözletem!
Nagyon lemaradhattam, mert konkrétan a softshell tisztításról nem esett szó. Dzsekiről volna szó. Általánosságban érdekel.
Most kell a spéci mosószer vagy nem?
Végül is kell impregnálni vagy sem?
Elméletileg nem vízálló csak részben, de inkább szélálló. Lélegzőnek sem nevezném, mivel erősen beleizzadok egy hosszabb viselet után. Teljes a tanácstalanság.
Volna általános, konkrét tanács a softshelleket illetően?
Előre is köszönöm!
Tóth Imre
2017-03-19 14:30:29 Válasz
1 válasz megjelenítése
Trexpert túrabolt
Baráth Attila -
Kedves Imre! A cikkben leírtak a softshell anyagokra is vonatkoznak, hiszen az átlélegzés az egyik legfontosabb tulajdonságuk. Mindig impregnálják is őket, ezért is indokolt a speciális mosószer. A Holmenkol Textile Wash-t használjuk a sajátjainkra és a Holmenkol Textile Proof impregnálóval állítjuk vissza a vízlepergetésüket. Üdvözlettel, Baráth Attila
2017-04-22 15:05:40 Válasz
M
Mihályi Sándorné -
Tisztelettel szeretném megkérdezni, mit tudok tenni ebben a helyzetben? A lányom igen mérges ezért rám. Én pedig nem akartam rosszat!
A kis unokám kabátját kimostam mosóporral.... és eredetileg inpregnált volt. így elvesztette a  vizállóságát? Vegyek valamilyen inpregnáló szert és mossam át újból?
Kérem, ha tudnak válaszoljanak.
Köszönettel: Egy elkeseredett nagymama
2015-03-23 16:56:14 Válasz
K
Kállai zsolt -
Köszönöm szépen az infót a softshell-ápolásról.A bringatúránk után lehetséges,hogy kinyomtatom az útmutatót az első mosás alkalmához és beszerzek egy rohamosztagos gázmaszkot a 3.-as pont szerinti sprézéshez.
Buenos tardes!
2012-11-05 16:59:05 Válasz
A
Anikó -
Hello!
A cikkel kapcsolatban felmerült még kérdésem.
Nekem egy Sherpa Gloria (QUANTUMAX WP 10.000mm, VAP 6.500gr/m2/24hr, és Air Circle System) kabátom van, és télre szeretném "felkészíteni", kimosni előtte. A tiszta és száraz felület impregnálása jobban tetszik. Viszont ez esetben hogy kell kimosnom a száraz kezelés előtt a kabátot? Milyen hőfokon, milyen mosószerrel (speciális impregnáló folyékony?).
Köszönettel:
Anita
2010-10-26 17:43:59 Válasz