Az aláöltözet a túraruházat egyik legfontosabb rétege. Fő szerepe abban áll, hogy a nedvességet elvezesse a bőrfelszínről, így hidegben (a testhőmérsékletünkhöz képest számított relatív hidegben) segít az optimális mikroklíma fenntartásában. Gyorsabban száradnak, mint bármilyen más ruhadarab, ezért érdemes nyáron önmagukban is használni az aláöltözeteket, főleg, ha változékony időben túrázunk, vagy nagyobb magasságkülönbségeket hidalunk át. Szintetikus, gyapjú és e két anyagból készült kevertszálas aláöltözetek is készülnek.
Tapasztalatunk szerint a szintetikus anyagú aláöltözetek gyorsabban száradnak, mint a gyapjú társaik, viszont kicsivel lassabban kezdik felépíteni a nedvességelvezetési folyamatot, mint azok. A gyapjú aláöltözetek még akkor is melegben tartják a testet, ha már teljesen átnedvesedtek, viszont annak ellenére, hogy nagyon vékony (akár 20 mikronnál is vékonyabb) szálakból szövik őket, sokaknak még így is szúrós érzetet okoznak a bőrön. Sok, nem kezelt, szintetikus aláöltözet, hajlamos gyorsan bebüdösödni, ellenben a gyapjúval, aminek a természetes keratintartalma megakadályozza a szagokat okozó baktériumok megtelepedését. Vannak viszont olyan szintetikus aláöltözetek, melyeket különféle kezeléssel látnak el vagy ezüstionokkal bevont szálakkal kevernek és így nem szagosodnak.
Téli túrákra elengedhetetlen ruhadaraboknak tartjuk az aláöltözeteket. Az aláöltözetek működési mechanizmusa főleg a száltechnikán és a szövésen alapul, nem pedig magán az anyagon. Ezért van az, hogy óriási különbségek vannak az olcsó, de ugyanabból az anyagból készült aláöltözetek és a drágább, jól funkcionáló modellek között.