Mont Blanc: Az Alpok királynője

Mont Blanc: Az Alpok királynője

Mászótörténelem és érdekességek - minden, amit tudni szeretnél az Alpok legmagasabb hegycsúcsáról

Amikor 1761-ben Horace Benedict de Saussure pénzdíjat ajánlott fel annak, aki elsőként mássza meg a Mont Blanc-t,  aligha gondolta, hogy két és fél évszázaddal később évente tízezrek jutnak majd fel a csúcsára. Ahogy azt sem, hogy az első megmászás a modern kori alpinizmus kialakulásának fog megágyazni.

Saussure, Balmat és Paccard

A Chamonix és Courmayeur felől is egyformán fenségesen a völgyek fölé magasodó jég-és sziklakolosszusnak már a neve is beszédes: Mont Blanc, azaz „Fehér Hegy”. A franciák elegánsan csak La Dame Blanche, azaz „Fehér Hölgy” névvel illetik.

Megmászásának gondolata már a 18. században foglalkoztatta az utazókat. Az első, akinek a fejében ez megfordult, az angol földbirtokos William Windham volt, aki Richard Pococke társaságában az elsőként járta be turistaként a Chamonix-völgyet 1741-ben. Windham adta a „Mer de Glace” (Jégtenger) nevet a hegycsoport legnagyobb gleccserének. Tett egy sikertelen kísérletet a Mont Blanc megmászására, éppen a Mer de Glace felől. Ennek hírére fogant meg később a gondolat a genfi fizikus és természettudós, Horace Benedict de Saussure fejében, hogy pénzdíjat tűzzön ki a hegy első megmászóinak.  

De Saussure professzor alig húszévesen, 1760-ban járt először Chamonix-ban, gyalog megtéve az utat Tudományos érdeklődése mellett a hegyjárás iránti elkötelezettsége is fűtötte, de hamar rájött, hogy az első megmászás meghaladja a képességeit. Éppen ezért 1761-ben egy jelentős összeget ajánlott fel annak, aki elsőként megmássza a Mont Blanc-t.

Bár a felhívás igencsak fellelkesítette a völgy vállalkozó kedvű ifjait, az első igazán komoly kísérletekre 1775-ig kellett várni. A mászáshoz nem volt elegendő a megfelelő erőnlét, utat kellett találni a gleccserek jéglabirintusán, és a hatalmas sziklapilléreken, amelyek a csúcsot övezik. Igazi felfedezés volt ez. Kezdett kikristályosodni két útvonal, az egyik Chamonix, a másik Saint Gervais felől. Az elsőségért egyre többen kezdtek versengeni. Az egyik ilyen társaságot a genfi utazó, író és lelkipásztor, Marc-Théodore Bourrit vezette. A legelszántabbnak és legállhatatosabbnak azonban a helyi kristálygyűjtő és –csiszoló, zergevadász Jacques Balmat bizonyult.

A próbálkozók 1784-ben érték el először a Dome du Gouter-t, innen pedig egymást követték a kísérletek. A versengést látva Balmat összefogott a chamonix-i orvossal, dr. Michel Gabriel Paccard-ral, és 1786. augusztus 7-én titokban elindultak felfelé. A Bossons-gleccser felől érték el a Gouter-t, és a már korábban kikutatott útvonalon tovább mászva, augusztus 8-án este fél hétkor végre elérték a hőn áhított célt: fent álltak a Mont Blanc csúcsán. Balmat 24, Paccard 29 éves volt ekkor.

A következő évben Balmat hegyivezetővé avanzsálva de Saussure professzort is felkísérte a csúcsra. Népes vállalkozás volt, de Saussure-t az inasán kívül 12 „vezető” kísérte, akik a méréseihez szükséges felszereléseket cipelték. A professzor nem elégedett meg a Mont Blanc megmászásával, később számos alpesi utazást tett, megmászta a Monte Rosát is. Kutatásai, felfedezései eredményét egy négykötetes tanulmányban foglalta össze, munkásságával elévülhetetlen érdemeket szerzett a geológia, fizika és botanika terén.

Jacques Balmat vezette a Mont Blanc csúcsára annak első női megmászóját, Marie Paradis-t is, 1808-ban. A hölgy annyira kimerült a mászástól, hogy a csúcsot már csak támogatással érte el, fent nem kapott levegőt, nem tudott beszélni és a látását is elvesztette. Végső kétségbeesésében azt kérte kísérőitől, hogy vessenek véget a kínjainak, és lökjék a legközelebbi gleccserhasadékba. Ezt persze nem teljesítették. Épségben visszatért a hegyről, a megmászással szerzett hírnevéből pedig elég szépen eléldegélt.

A Mont Blanc első magyar megmászója Déchy Mór, geográfus, utazó, hegymászó, a Kaukázus tudományos feltárásának úttörője. A Mont Blanc mellett számos alpesi négyezres csúcs első magyar megmászója.  

[cim]

Hozzászólások Mont Blanc: Az Alpok királynője cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!