Túrabakancs teszt - Zamberlan Vioz Plus GT RR

Túrabakancs teszt - Zamberlan Vioz Plus GT RR

Teszteltettük az egyik Zamberlan túrabakancsunkat.

Benecz "Paraferee" Ferenc tesztelte ezt a túrabakancsot, az ő cikkét olvashatjátok az alábbiakban

Egy újabb robusztus túrabakancs került a kezeim közé, illetve hogy pontos legyek, a lábaimra. A minőségi, felső kategóriás márka, a Zamberlan egy népszerű, és közkedvelt modelljével vetettem magam a hegyek közé tesztelni, hogy kiderítsem, miért is sikeres ez a túrabakancs.
  
A túrabakancs
Úgy adta az időzítés, hogy a Vioz Plus tesztelését sikerült egy bakancs-gyilkos helyszínen végezni, a Retyezátban. Az átlagosan 2000 méter magas hegységben, a fa-határ feletti kőtengeren túráztunk több napot, ráadásul nagyobb távokat 30 kilós málhákkal a háton. Kő-hátán-kő, folyamatos terhelés, és nagy súlyok mindegyike rázúdult a Vioz-ra… első pillanattól kezdve nem volt kímélve… s bár olvastam valahol egy túravezetőtől, hogy vadonat új bakancsban ne menjünk nagy túrára (a vadonat új lábbelit nagy túrák előtt erősen ajánlott kisebb sétákkal lábunkra „törni”, formálni, hogy ne az törje szét a lábunkat)… a tesztért mindent.
 
Így hát a dobozból frissen napfényre kivett Vioz-t közvetlenül a hegy lábánál vettem fel első alkalommal (persze a próbánál rajtam volt, de a boltban megtett 10 lépést ne számoljuk ide).
 
Az első etappe rövid… már a távot tekintve: 6km-es táv nem hangzik soknak, de ehhez járt 1100 méternyi szint mászása egy hatalmas, 30-35 kilós málhával a háton. No persze, estére volt is egy kisebb affér a betörés nélküli új bakancs és a belső sarkaim között, de sebeim nyalogatása helyett egy-egy hatalmas ragtapasszal letudtam a dolgot, és a további napokban semmi gond nem jött elő…
 
Sőt, ami azt illeti, a vadonat új bakancs kifejezetten komfortos, stramm lábbelinek bizonyult az elkövetkező napok során, miközben 5 nap alatt 4000méter szintet gyűjtöttünk be a lábainkba… Egy ennyire megterhelő, hosszú, több napos túrán erősen kulcskérdés, hogy a következő nap is fintor, és sziszegés nélkül ugorj bele a bakancsba, mielőtt neki indulsz az újabb gyaloglásnak… és a Vioz pont ilyen volt.
 
 
Fotó: Paraferee
 
De mielőtt a végére rohannánk, nézzük a szokásos boncolgatós részletezésben:
 
KAPCSOLAT AZ ANYAFÖLDDEL
Egy sziklákkal, kövekkel teli ösvényen haladva, vagy épp egy sziklafalon kapaszkodva, nagyon fontos, hogy a cipőnk talpa ne hajoljon, ne legyen nagyon rugalmas, mert azzal a haladásunkat nehezítené, és biztonságunkat csökkentené. Viszont a gyaloglásnál senki sem szeretne egy deszkalappal a talpán neki indulni a csúcsnak, így az ideális kombinációt kell megtalálni. Ez az agresszív használat ellen szól, viszont igen kényelmes, komfortos sétát biztosít.
 
A Vioz talpa kifejezetten a keményebb kategóriába tartozik. Nagyon jól lehet vele élezni, a szikla peremeken lépdelve kifejezetten biztonságos, stabil érzetet ad, de ennek ellenére a középhegyi részeken is elfogadható lépés élményt nyújt.
 
A sarok rész csillapítása kiemelkedően jó. A különböző rugalmasságú anyagok elhelyezésének variálásával sikerült olyan komfortot kialakítani, amit sokszor egy sportcipőben érzünk.
  
AGRESSZÍV TALPMINTÁZAT
A jó mintázat is elengedhetetlen, hisz azok tartják majd a túrabakancsot, és azzal együtt minket is ott, ahova tervezzük épp a lépést. Fontos megjegyezni itt, hogy a puhább összetételnek köszönhetően ezek a talpazások nem szeretik az aszfalton, betonon való hosszú gyaloglásokat, mert itt gyorsabban kopnak!
 
A Zamberlan lábbelink mintázata sűrű, nagy szögletes blokkokból épül fel. Előbbi miatt sáros körülmények között könnyen betömődhet, viszont ezt sajnos az aszályos időben letesztelni nem volt módom, viszont szárazban nagyon jól kapaszkodnak. A talp középrészen apró bordák tovább segítik a sziklákon való kapaszkodást…
 
 
Fotó: Paraferee
 
  
TALP ANYAGÖSSZETÉTEL
A céges háttér részben már volt szó Zamberlan és Bramani kapcsolatáról, és az ebből eredeztethető felső kategóriás talpazatról. A VIBRAM® járó felület (kiemelkedően jó lépésbiztonságot adó gumi keverék) felett egy különböző, rezgéselnyelő anyagok alkalmazásával készült csillapító rendszer található, mely egyrészről csökkenti a lépések okozta visszaütést, másrészről pedig stabilabbá teszi a bakancsot.
  
SZÁR ÉS FŰZÉS
Fontos kérdés mindkettő, mivel a magas szár stabilan fogja bokánk, míg a hosszú fűzéssel megfelelően lábunkra szabhatjuk a bakancsot.
 
A tesztalanyunk a hagyományos felépítést követi, így szára és fűzése is magas. A Flex-STM névre hallgató fűzési rendszerének köszönhetően remek az oldaltartása, megfelelő mozgást biztosít a bokának, miközben stabilitást nyújt.
 
  
VÍZÁLLÓSÁG
Mondanom sem kell, hogy olykor elkerülhetetlen egy-egy patakon való átgázolás, vagy esőben bandukolás, és igen jól tud jönni, ha a túra hátralevő részét nem a lábujjaink között vizet pumpálva kell megtennünk.
 
A Vioz szintű bakancsoknál ennek megléte nem is kérdés. Tesztalanyunk Hydrobloc® jelöléssel ellátott bőrökből készült, ami Zamberlan védjegy, és a cserzés előtt egy speciális kezelésnek alávetett bőröket jelölik ezzel. A cserzés eredményeképpen nő a bőr vízhatlansága, külső hatásokkal szembeni ellenállóképessége és tartóssága.
 
 
 
SÚLY
A súly mindig kényes téma a bakancsoknál, hisz egy robosztusabb felépítésű lábbeli a felhasznált extra anyagok miatt alapból nehezebb. Éppen ezért a gyártók törekednek az olyan anyagok felhasználására, melyek súlyban nem növelik meg túlságosan a készterméket… Persze, ez a fogyókúra sok esetben durván pénztárcába nyúlós.
 
Jelen esetben nem beszélhetünk extrém könnyű, vagy kiemelkedően jó súlyról. Ha már viseltél ilyen jellegű bakancsot, nem fogod egy kővel teli zsáknak érezni, ha pedig még nem hordtál, akkor hamar hozzászoksz.
 
 
KÜLSŐ ÉS BELSŐ ANYAGVÁLASZTÁS
Ez erősen megosztja a bakancsosok táborát. A nagy öregek többsége a bőrre esküszik, ami természetesebb érzést és hosszabb élettartamot nyújt. A másik lehetőség egy ultrakönnyű membrános anyag (ilyen pl. a Gore-Tex®), mely vízálló és lélegző is egyben, viszont az élettartama rövid. A bakancsunk kezelésénél ezek meglétére nagyon figyelni kell, mert nem mindegy milyen waxszal kenjünk be kedvenc lábbelink.
 
Tesztalanyunk kívülről 2,6 mm vastag waxolt bőrfelsővel rendelkezik és Gore-Tex lélegző, tartós, kopásálló belsővel. A jobban kitett külső részeit saját fejlesztésű módszerrel ráerősített gumi csíkok védik a dörzsölések, horzsolások ellen, és egyben fokozzák a vízhatlanságot és segít megőrizni a bakancs formáját hosszan tartó használat során is. A teszt alatt nekem sikerültminimálisan ezt a gumírozást az orrán megkezdenem, de elnézve a rajta található karcolás nyomokat, rengeteget kaptak és védtek.
 
Méretezése normális, az általánosságban számomra megfelelő méret volt a Zamberlanból is jó… persze nem lehet elégszer mondani, hogy bakancsot venni csak túrazokniban próbálással.
 
Fontos még megjegyezni, hogy a Vioz belső tere a Civettához hasonlóan tágas, egy picit talán még szélesebb is a kaptafája, így széles lábfejűek számára ideális választás! De a keskeny lábúak se csüggedjenek, a gyártó több modellje őket is kiszolgálja.
 
SUMMA
A Zamberlan Vioz egy luxus kényelmet biztosító tank. Tökéletes választás lehet mindazon túrázók számára, akik sűrűbben indulnak neki magashegységek köves, sziklás ösvényeinek, akár több napra is, hátukon nagyobb hátizsákkal. Jó útitárs, amit lehet terhelni…
 

Hozzászólások Túrabakancs teszt - Zamberlan Vioz Plus GT RR cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!
P
Pásztiné Gyöngyi -
 Két pár zamberlan bakancsom van, az egyik egy kicsit könnyebb vadászbakancs, a másik egy nehéz magashegyi körbegumizott bakancs. már vagy 4-5 éve szolgálnak, nagyon jó állapotban vannak! Ugyanakkor van egy körbrgumizott meindl bakancsom is, nagyjából egyformán használtam óket, a meindl talpai elkezdtek leválni. A bőre kifogástalan, de a talpa nem bírja! A túratársaimnak is mindig a zamberlan bakancsait ajánlom, hozzátéve, minél nehezebb egy bakancs annál jobb, mert nem sajnálták belőle a megfelelő minőségű anyagot!
Pásztiné Gyöngyi
2016-07-23 21:10:51 Válasz