Hátizsák - a beállítás lépései

Hátizsák - a beállítás lépései

A hátizsáknak pontosan kell illeszkednie, de tudni kell jól be is állítani.

A jó hátizsák beállítás sok kíntól menthet meg minket és sok energiát is spórol nekünk. A rosszul beállított hátizsák mozog, ami nagyon sok energiát vesz el a testtől az egyensúly megőrzésére végzett mikromozgásokkal, ráadásul fájdalmasan kényelmetlen lehet.

A hátizsákon lévő hevederek célja, hogy jó súlyeloszlást biztosítsanak, így energiát takarítsanak meg nekünk és amennyire ez csak lehetséges, kényelmessé tegyék a teher cipelését. A jó hátizsákbeállítás eredményeképpen a tömeg nagy részének (kb. 80-90%-nak) a testtömegközéppontunkra kell összpontosulnia, úgy, hogy a lányok a csípőjükön, fiúk a derekukon viszik a terhet. A helyes beállításnak feltétele, hogy megfelelő méretű hátizsákunk legyen, aminek kiválasztásában legfontosabb a felsőtestünk hossza, de a hát és a váll alakja és egyéb alaki tényezők is befolyásolják.
 
 
A hátizsák beállításának menete
 
Először minden hevedert lazítsunk ki, beleértve a vállpántokat és a csípőhevedert is. Tegyünk egyenletes eloszlással 5-10 kg túrafelszerelést, - ruházatot a hátizsákba, hogy valós terheléssel tudjuk a beállítást elvégezni. Érdemes tükör előtt végigcsinálni az alábbi lépéseket, hogy lássuk közben a hátizsákot, vagy megkérni egy családtagot, barátot, hogy segítsen, de természetesen mi is szívesen segítünk itt a boltban.
 
Első lépés: A csípőheveder
 
Vegyük fel a hátizsákot úgy, hogy a csípőhevederek középvonala csípőnkre (lányok), ill. a medencecsontunkra (fiúk) feküdjön (ehhez az állítható háthosszú hátizsákokat be kell állítani a megfelelő hosszra).
Csatoljuk össze és húzzuk meg, hogy jól a testünkre simuljon.
Már ebben a fázisban azt kell érezzük, hogy a csípőheveder párnázott része körbeöleli a derekunkat (fiúk) / csípőnket (lányok), egy szoros, de kényelmes érzetet okozva. A központi csat mindkét oldalán legyen legalább még 2-3 cm szabad hevederrész.
Ha nagyon szoros, vagy éppen lötyög a párnázott rész, állítsunk utána. Lehet, hogy nem sikerül elérni ezt az állapotot, akkor lehet, hogy másik hátizsákra van szükségünk (aminek a csípőhevedere kényelmesen, de szorosan öleli körbe a testünket).
 
Második lépés: A vállhevederek
 
A vállhevedereket húzzuk szorosra (lefelé és hátrafelé kell húzni).
A vállpántoknak szorosan kell a vállunkra símulnia, hogy a hátizsákot a hátunkhoz húzza, mintegy előrefelé húzva a benne lévő súlyt (tehát nem hátrafelé húz minket). Fontos, hogy NEM a vállhevedereken tartjuk a súlyt. A vállhevederek inkább azt a szerpet töltik be, hogy megakadályozzák a hátizsák hátraborulását.
Ellenőrizzük a tükörben vagy a segítőnkkel, hogy a vállhevederek hátsó csatlakozási pontja 3-5 cm-rel alacsonyabban legyen, mint a vállcsúcsunk. 
 
Harmadik lépés: Teherstabilizáló hevederek
 
Ezeket közvetlenül a vállunk felett találjuk. Kb. 45°-os szögben kell lefelé, hátrafelé állniuk a hátizsák irányába. Húzzuk meg előrefelé a teherstabilizálókat annyira, hogy érezzük, amint a vállakról terhet veszünk le a behúzással (ha túlhúzzuk, akkor egy rés keletkezik a vállunk és a párnázott vállhevederek között, ami kerülendő pozíció).
 
Negyedik lépés: Mellheveder
 
Csatoljuk össze a mellhevedert és húzzuk meg annyira, hogy éppen pozícióban tartsa a vállpántokat. Ha kicsit elforgunk jobbra-balra, akkor éreznünk kell, hogy a vállpántok a helyükön maradnak, nem akarnak lecsúszi (érdemes ezt dzsekiben ellenőrizni, mert az csúszik a leginkább). Ha jól állítottuk be, akkor a karjainkat is szabadon tudjuk mozgatni.
 
Húzzuk meg a hátizsák két oldalán található tömörítőhevedereket is annyira, hogy a hátizsák tartalma ne lötyögjön (ahogy pl. fogy az élelem a hátizsákból, időről-időre ezt a beállítást változatni kel, hogy a zsák és tartalma ne lötyögjön).
 
Utolsó lépés
 
Vannak hátizsákok, aminek a csípőhevederén további stabilizáló hevederek vannak, amivel a hátizsákot lehet közelebb húzni a csípőhevederhez, növelve a súly helyes levezetését a testtömegközéppontra, ill. ezzel stabilizálva a terhet.
Utolsó lépésként valószínűleg egy kicsit vissza kell lazítani a vállhevedereken, hogy igazán kényelmes legyen, ill. hogy ezzel is fokozzuk annak esélyét, hogy a csípőnkkön/derekunkon visszük a terhet. 
 
Járkáljunk a hátizsákkal a hátunkon és érezzük, hogy az velünk együtt mozdul, szinte a testhez tapadva, nem pedig különálló koloncként lóg rajtunk.
 
Ez az általános útmutató a hátizsák beállításához, de egy kis kísérletezéssel az egyéni kényelmi szintnek megfelelően ettől el lehet térni (pl. hosszú túrán kicsit kilazítjuk a csípőhevedert és átrakjuk a terhet pár percre a vállakra).
 
Mielőtt levesszük a hátizsákot a vállhevedereket lazítsuk ki, így kényelmesen kibújhatunk belőle és könnyebb visszavenni is.
 

Hozzászólások Hátizsák - a beállítás lépései cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!