A hálózsák hőtartományai

A hálózsák hőtartományai

Nyári hálózsák, téli hálózsák, három évszakos hálózsák?

A hálózsák kiválasztásánál a komforttartományt érdemes figyelembe venni. Az extrém érték csak a töltet minőségéről ad felvilágosítást, ahogy az az alábbi meghatározásból is kiderül.

Az EN ISO 23537-1:2016 (eredetileg 13537) egy európai szabvány, az Európában gyártott és/vagy kereskedelmi forgalomba kerülő hálózsákok hőtartományának meghatározására. Ez az Európai Szabványbizottság (CEN) által meghatározott szabvány 2005. január 13-val lépett hatályba, és kiterjed a hálózsákok tesztelésére és a hőtartományok feltüntetésének mikéntjére is.  
 
A szabvány kimondja, hogy az ezt a szabványt alkalmazó gyártónak egy meghatározott standard laboratóriumi teszt alapján kell a hálózsákok hőtartományait megadnia. Ez azt is jelenti, hogy a különböző gyártók hálózsákjainak hőtartományai ténylegesen összehasonlíthatóak.  
 
A szabványt nem kötelező használni, az attól való eltérésnek nincsenek jogi következményei.  
 
Az „EN ISO 23537-1:2016 (EN 13537:2002) A hálózsákokkal szembeni követelmények” nevű szabvány a hálózsákok osztályozásának hivatalos európai szabványa. Az EN ISO 23537-1:2016 (EN 13537:2002) minden hálózsákra vonatkozik, kivéve a speciális (pl. katonai) hálózsákokat és az extrém körülményekre tervezett hálózsákokat (melyek komfort tartománya -20°C alá esik). A szabványt a legtöbb európai országban használják, sőt számos Európán kívüli outdoor cég is. 
 
Az EN 23537 egy hőérzékelős próbababával végzett teszten alapul, aminek négy hőmérsékleti érték az eredménye: felső határ (upper limit v. maximum temperature), komfort (comfort), alsó komfort v. átmenet (lower limit v. transition) és extrém (extreme). Ezeket az értékeket, úgymond, átlagos felhasználókra dolgozták ki. A komfort értéket szokták nőiként, az átmeneti értéket férfiként is jelölni.
 
A hőtartományokat kijelölő értékek meghatározásai a következőek: 
 
Felső határ – az a hőmérséklet, amin egy átlagos (testalkatú) férfi (80 kg), izzadás nélkül 
tud aludni úgy, hogy a kapucni és a zipzár nincs behúzva a zsákon, karjait pedig a 
zsákon kívül tartja. 
 
Komfort – az a hőmérséklet, amin egy átlagos (testalkatú) nő (60kg), kényelmes 
testtartásban, jól alszik. (Egyéb jelölések: High Comfort; Women's Comfort)
 
Alsó komfort v. átmenet – az a hőmérséklet, amin egy átlagos (testalkatú) férfi (80kg) 
anélkül tud 8 órát aludni összehúzódott pozícióban, hogy felébredne közben. (Egyéb jelölések: Low Comfort; Men's Comfort)
 
Extrém – az a legalacsonyabb hőmérséklet, amin egy átlagos (testalkatú) nő (60kg) 
képes túlélni 6 órát (nem hal meg hipotermiában), de a fagyási sérülések lehetősége 
fennáll. 
 
Hőtartományok: 
 
Komfort zóna (comfort): a felső határ és a komfort érték között. 
 
Átmeneti tartomány (transition): a komfort és az alsó komfort érték között. 
 
Veszélyes tartomány (risk): az alsó és az extrém érték között.
 
Mivel a hőérzet sok mindentől függ, pl. csökken az éhség, a fáradtság, betegség következtében, mi azt javasoljuk, hogy a komfort hőmérsékletet vegyétek figyelembe a hálózsák kiválasztásánál. Ezen a fokon biztosan megvéd a hálózsák és ha kicsit melegebb, még mindig ki lehet cipzározni, ellentétben azzal, ha nem tart bent elég testhőt, mert akkor sokkal nehezebb melegebbé tenni.
 
 

Hozzászólások A hálózsák hőtartományai cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!