Túraruházat - Softshell

Túraruházat - Softshell

Mi az a softshell?

Néhány szó a softshell-ről, erről a túrákon annyira hasznos termékcsoportról. A softshell anyagoknak jó a légáteresztő képessége, rugalmasak, kopásállóak, szélállóak. Többféle vastagságban, különféle vízállósággal készülnek. (Túrabolt, softshell)

Funkcionális öltözködés
A funkcionális öltözködés szabálya szerint egy túraöltözet nagyjából így néz ki: kívül egy vízálló dzseki (héj), alatta egy második réteg, ami általában polár, legalul pedig egy nedvességelvezető aláöltözet. Ez a réteges öltözködés jól működik, mert: melegen tart, nem ereszti át a vizet és a szelet, viszont átlélegzik, kiereszti a test által termelt párát.


Miért kellett a softshell?
Problémát jelenthet viszont, hogy a külső héjak, a legdrágább membránokat használó héjdzsekiket nem számítva, általában nem tudnak olyan jól átpárologni, mint a polárok és sokszor nem is olyan kényelmesek. Ráadásul a legtöbb kiránduló, túrázó nem is szereti a réteges öltözködéssel járó állandó megállást, le- és felöltözést, ha egy kicsit elkezd esni, vagy éppen felmelegszik vagy lehűl az idő. A gyártók-fejlesztők erre találták ki az un. soft shell (puha héj) ruhákat, amiket nagyon kényelmes viselni, nagy mozgásszabadságot adnak, jó a légáteresztésük, ugyanakkor, szemben a poláranyagok többségével, szélállóak és elbírják az esőt is. (Tulajdonképpen ezzel született meg a vízálló dzsekik ’héj’ elnevezése is, mutatva, hogy merevebb anyagból készülnek.)


A softshell tehát…
Az angol szóösszetétel jelentéstartalma miatt sok mindent hívhatunk soft shell-nek kezdve a szélálló, vékony futó mellényektől, a szélálló, impregnált polárokon át a puhább tapintású vízálló dzsekikig.

A legtöbbször softshell-ként hivatkozott anyag mégis egy puhább tapintású, kopásálló, rugalmas szövet (membránnal vagy anélkül). Vízállóbb a polárnál, sokkal jobban átlélegzik, mint a legtöbb vízálló héj, és ezeknél melegebb is. Vastagabb és/vagy membrános verziói teljesen szélállóak, ezért szeretik a motorosok, biciklisek is, kopásálló és rugalmas, ezért szeretik a mászók, és a legtöbbször olyan szövésűek, hogy a levegő fogvatartásával jól hőszigetelnek, bár nem annyira, mint a polár anyagok. A külső vízálló héj és a polár között foglal tehát helyet, részben ötvözve azok tulajdonságait.


Ideális outdoor ruhaanyag
A softshell ideális mászáshoz, hegyi sportokhoz, túrázáshoz, de sokan hordják utcára is, hiszen kényelmes viselet, tartós és jól véd a változó időjárással szemben. Jó szolgálatot tesz hidegben, szeles időben, akkor ha nincs kilátás erős és hosszan tartó csapadékra. Kiadós, hosszú esőben átázhat (habár gyorsan meg is szárad), a nagy vízállósággal rendelkező softshell dzsekik viszont általában rövid szabásúak ahhoz, hogy egész napos esőben megfeleljenek.


Váltakozó paraméterek
Habár a softshell anyag könnyen felismerhető, paraméterei mégis nagy változatosságot mutatnak. Az egyik elsőre szembeötlő különbség a vastagsága. Vannak egészen vastag (szinte polifoam vastagságú) szövetek és vannak nagyon vékony, egy vászoning vastagságú változatok is.

Változatos a légáteresztő és a vízállósági paramétere is: ugyanazon szövetvastagsághoz tartozhat 3000 mm-es, 8000 mm-es vagy akár 15000-es vízállóság is. Érdemes tehát ellenőrizni vásárláskor, hogy mit tud az adott softshell és az elvárásaink tükrében eszerint választani ki a megfelelőt.
 
A megadott vízállósági értéknél érdemes figyelembe venni, hogy az az anyagra vonatkozik, nem pedig a kész termékre. Mivel a legtöbb esetben nem heggesztett varrásokkal készül, nem lesz ugyanolyan vízálló, mint a hasonló értékkel rendelkező, heggesztett varrásokkal készült külső héjak.

A gyakorlat azt mutatja, hogy a softshellek a túrák 80%-ban jól használhatóak. Valójában csak azokban az esetekben kell magas vízállóságú külső héjjal kombinálni, amikor nagyon heves, hosszan tartó esőben vagyunk kénytelen menni.

Női SOFTSHELL KABÁT választékunkat itt találod

Egyéb felhasználhatóság
Egyre többen viselnek softshell dzsekit robogón és biciklin is szélállósága miatt. Biciklin az átlégzés is fontos szempont, ellenőrizzük, hogy milyen lélegzési értéket ad meg a gyártó (breathability).

Túranadrágnak ideális anyag, mivel rugalmassága nagy lépésbiztonságot ad (mert nem akasztja meg a mozdulatot nehéz helyzetben sem), légáteresztése jól szabályozza a hőleadást, kopásállósága pedig ideálissá teszi a túra során elszenvedett dörzsölésekkel szemben. Vannak vastagabb, vékony polárbehúzással készült, téli túrára valók és vannak egészen vékonyak (lezippesek is), nyári felhasználásra. Általános tapasztalat, hogy tartósabbak a vászonnadrágoknál.

Fenti tulajdonságai miatt megjelent a cipőgyártásban is, leginkább terepfutó cipőknél és sapkákat, kesztyűt is gyártanak már belőle.


Hozzászólások Túraruházat - Softshell cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!
K
Kállai Zsolt -
Tisztelt olvasók!
 
Én a napokban vettem egy ZAJO- brand softshell jakót magamnak és azonnal bringára pattantam,hogy megejtsem a pudingpróbát szélállósága tekintetében.
A tapasztaltak alapján kiállta az erőpróba alatt a "szélálló" jelzőt.
Még egy pozitívum, amit le tudok írni róla az, hogy az erőkifejtés alatt felszabadult energia nem füllesztett be hogy izzadjak, viszont melegen tartott.
Még egy hét és hosszabb távon lesz lehetőségem a "vízlepergető" jelzőjét is látni.
Kalandra fel!
2012-11-01 17:13:24 Válasz