Túraruházat - funkcionális öltözködés

Túraruházat - funkcionális öltözködés

A túraruházat alapvető rétegei

Kényelem, biztonság és a túra élvezete a jó túraruházat kiválasztásának eredménye.

A funkcionális öltözködés sokféle előnnyel jár. Hatékonyabb a hideg ellen, miközben kevesebb tömeget kell magunkon cipelni, lehetővé teszi, hogy reagáljunk a változó időre, élvezetesebbé teszi a túrázást, sportolást, mert a szélsőséges érzeteket elkerülhetjük (beizzadás, fázás, nehézkes mozgás), lassítja a fáradtság kialakulását.


Általában három réteget különböztetnek meg a réteges öltözködésnél.


1. Külső réteg
A külső réteg nyújt ideális esetben védelmet a széllel, esővel, hideggel és fizikai behatásokkal (dörzsölés, ütés) szemben. Vegyük azonban figyelembe, hogy a legjobb ruházat sem tud egyszerre, egyformán eleget tenni minden követelménynek. Ha egy speciális tulajdonságot nagyon feljavítunk, az a másik rovására mehet. Ezért aztán a külső réteg kiválasztásánál gondoljuk át, hogy milyen hatás ellen kell a leginkább védelmet nyújtania.


Vízálló és lélegző héj
A külső réteg legyen tehát vízálló és optimális esetben légáteresztő is. Ezt membránok alkalmazásával és az anyag impregnálásával, kenésével érik el (lsd. A ruházat mosása és impregnálása c. korábbi cikkünket). A legismertebb és a mai napig legjobbnak tartott membrántechonológia a Gore-tex, de minden nagy gyártónak megvan a saját fejlesztésű membránja is.

Túradzsekiknél szinte kötelező „extra” a hónalj- (vagy oldal-) szellőző, amivel nagyon jól lehet szabályozni a szellőzést, anélkül, hogy az érzékenyebb mellkast felfednénk a szélnek. Kívánatos plusz továbbá a vállmegerősítés a hátizsák vállpántja okozta dörzsöléssel szembeni ellenállóság miatt.


Softshellek
Általában kevésbé vízállóak, viszont sokkal jobban szellőznek, kopásállók, rugalmasabbak és kényelmesebbek mint a teljesen vízhatlan anyagok. Mivel egy jó minőségű softshell szinte minden esetben elégséges külső réteg a túrákon, egy nagy vízállóságú külső héjjal alapfelszerelésként való használatát nagyon jó megoldásnak tartjuk. Bővebben lsd. Softshell c. főoldalas cikkünket.


Bélelt kabátok / mellények
Nagy hidegben a bélelt kabátok teszik a legjobb szolgálatot. Vannak olyanok, melyeket membránnal vagy impregnálással látnak el a vízállóság miatt. Ismertek a vaxolt vagy olajos vásznak is, amik a természetes anyagok kedvelőinek lehetnek vonzóak (habár általában elég drágák). A bélés vagy töltet lehet toll és pehely vagy kis tömegű, sok levegőt csapdába ejtő magas teljesítésű szintetikus szál (pl. Primaloft, Thermore).


Esőruhák, poncsók
Nem lélegző, viszont teljesen vízálló ruhadarabok nylonból és / vagy szilikonos bevonattal. Használatukat inkább rövid, intenzív esőzéseknél javasoljuk. Hosszabb távon a gyaloglás okozta izzadtságot nem engedik ki és ezért a végeredmény az, hogy belülről ázunk el. Egy másik hátrányuk, hogy könnyen kiszakadnak ezért nehezebb terepen sem ideálisak.

Nézelődős, kevesebb mozgással járó kirándulásnál, könnyű túráknál, esőre való felkészülésként viszont jó megoldásnak számítanak.


2. Középső réteg
A középső rétegbe tartoznak azok a ruhák, melyek az alapréteg és a külső, kifejezetten eső- és szélálló rétegek közé veszünk fel. Nem vízállóak, de jól védenek a hőmérsékletváltozással szemben, akár a szélsőséges meleg, extrém napsugárzás vagy a hideg ellen is.


Általános felső réteg
Az általános felső rétegek védenek a széltől, a napsugárzástól, a rovarcsípéstől. Általában olyan műanyagszövetekből (poliészter, nylon vagy ezek keveréke) vagy kevertszálas pamutanyagokból készülnek, melyek nagyon gyorsan száradnak, jól szellőznek, alak- és mérettartóak és nem gyűrődnek. Különöses hasznosak hosszú utazásoknál, amikor szempont a kevés útipoggyász.

Fontos lehet a szúnyogcsípés elleni sűrű szövés és impregnálás például egy afrikai vagy skandináv túra során.


Szigetelő réteg
A szigetelő réteg feladata, hogy a test által termelt hőt magában tartsa, megfelelő hőmérsékletet biztosítva ezzel számunkra. Emellett ennek a rétegnek is jól kell szellőznie, hogy a már elpárologtatott nedvességet továbbvezesse a külső réteg(ek) felé.

Mivel a levegő a legjobb szigetelő, ezért az itt használt anyagok általában bolyhos felületűek, hogy minél több levegőt magukba zárhassanak, és emellett szerkezetüknek köszönhetően kiválóan alkalmasak a vízgőz továbbítására. Tipikus példák a polár anyagok,  pl. a Polartec Classic vagy Thermal Pro.

Léteznek olyan polárok is, melyek szélállóak (Windstopper jelzéssel látják el őket) és ezért akár külső rétegként is használhatóak. A softshell megjelenése óta kicsit háttérbe szorultak, de nem-csapadékos, szeles időben, nagyon jó szolgálatot tehetnek.

Nagy hidegben ide sorolható a nagyon meleg, könnyű és kis helyre elcsomagolható pehely mellény is, ami szigetelésében felülmúlhatatlan. Téli vagy magashegyi túrákon nélkülözhetetlennek tartjuk pihenőknél, táborverésnél, a csúcsról való szemlélődésnél. Jó szolgálatot tehet motorosoknak is!

 
3. Az alsó réteg legfőbb feladata a nedvesség-elvezetés
Az izzadt, nedves bőrfelszín gyors lehűléshez vezethet, ezért nem csak kellemetlen, hanem egészségtelen is lehet, főleg egy kitett, hideg, szeles helyen. Az alsó réteg feladata, hogy a nedvességet elvezesse a bőrfelszínről, majd azt a szövet külső felületén gyorsan elpárologtatva, azonnal száradjon. Habár a pamutruhák is elszívják az izzadtságot, a nedvességet magukban tartják, nagyon nehezen száradnak, és kellemetlen, hideg, vizes rétegként veszik körül testünket.

Az új technológiák olyan műszálakat eredményeznek, amelyek a felületükön képesek a nedvesség szállítására anélkül, hogy magukba szívnák azt, így nagyon gyorsan száradnak. A felhasznált anyag mellett a szálak szövésének technikája is különleges: vagy több csatornás vagy az anyag külső felülete felé növekvő tölcsérszerű hurkokat tartalmaznak, felhasználva a hajszálcsövességet is a párologtatás gyorsítására.

Legismertebbek a vékony, testhez simuló modellek, amelyeknek anyaga általában poliészter, polipropilén vagy annak valamilyen módosított formája. Ide tartoznak azok a középvastag ruhadarabok is, melyek szintén kiváló nedvességszállítási tulajdonságokkal rendelkeznek, de vastagságuknak köszönhetően már hőszigetelő rétegként is hordhatók. Erre nagyon jó példa a Polartec® Power Stretch® nevű anyaga.

Nagy melegben, amikor az UV védelem is számít, javasoljuk rövidujjú aláöltözet viselését pamutpóló helyett. Hegyi túrákon, ahol a megállások alkalmával, a szél és a gyors lehűlés következtében jól meg lehet fázni egy átázott pólóban, a rövidujjú aláöltözet kitűnő megoldás. Az aláöltözet ráadásul összehasonlíthatatlanul gyorsabban megszárad a táborozás alatt.

Szerintünk, az alsó réteg hidegben talán a legalapvetőbb összetevője a funkcionális öltözködésnek, hagyományos ruházattal ez a réteg helyettesíthető a legkevésbé.


Álljon itt néhány példa, a teljesség igénye nélkül, a konkrét felhasználásra. A felsorolt rétegeket nem feltétlenül kell egy időben viselni, de ha mi nekivágunk az ösvénynek, ezek nálunk vannak. Az egyes anyagmegnevezések gyártóként eltérhetnek, inkább az anyag tulajdonságaira utalunk velük (pl. a Power Stretch egy védett Polartec márkanév, de a lényeg, hogy belül bolyhos, kívül kopásálló, rugalmas, testhezáló, jól lélegző, nagyon meleg anyag).


Téli túra

Külső réteg
Membrános héj dzseki (kapucnival, hónaljszellőzővel)
Vastag softshell túranadrág
Primaloft bélésű, vízhatlan síkesztyű
Kamásli
Túrabakancs (jól impregnált vagy vaxolt)

2. réteg
Power Stretch felső
200-as polárfelső
Pehelymellény
Polartec Wind Pro anyagú sapka

Alsó réteg
Hosszú ujjú aláöltözet
Aláöltözet nadrág
Power Stretch nadrág (nagy hidegekre!)
Vastag kevertszálas túrazokni


Kora tavaszi / késő őszi túra

Külső réteg
Softshell dzseki
Membrános külső héj (kapucnival, hónaljszellőzővel)
Softshell nadrág
Vízálló héjnadrág
Kamásli
Túrabakancs (jól impregnált vagy vaxolt) vagy túracipő
Rugalmas anyagú túrasí kesztyű


2. réteg
100-as polár vagy Power Stretch felső
Csősál
Szélálló, meleg sapka

Alsó réteg
Rövidujjú aláöltözet
Aláöltözet boxer
Kevertszálas közepesen párnázott túrazokni


Nyári túra

Külső réteg
Membrános héjdzseki (kapucnival, hónaljszellőzővel)
Vékony softshell nadrág
Kamásli
Túrabakancs (jól impregnált vagy vaxolt) vagy túracipő
Lélegző, UV védelmes, felcsatolható karimájú, vízálló, lélegző, könnyű kalap

2. réteg
100-as polár felső
Coolmax-os (vagy Thermocool anyagú) hosszú ujjú póló
(Ha a terület megköveteli: szúnyogcsípés-álló ing)
Póló (lélegző anyagból) – e helyett a rövidujjú aláöltözet is ajánlható

Alsó réteg
Rövid ujjú aláöltözet
Magas Coolmax tartalmú vékony túrazokni


 

Hozzászólások Túraruházat - funkcionális öltözködés cikkünkhöz:

Te lehetsz az első, aki kérdez, vagy hozzászól!